Корисні поради!

«КОНФЛІКТ. ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ КОНФЛІКТНИХ СИТУАЦІЙ».
«Ті, хто не можуть зварити суп, заварюють кашу»
Мета: дати підліткам можливість самостійного аналізу типових життєвих ситуацій, роз’яснити правила попередження конфліктів та виходу з них; учні повинні засвоїти зміст понять «конфлікт», «конфліктна ситуація», «інцидент».
Вступне слово психолога
Оголошення теми і мети заняття
Вправа на знайомство
Учні працюють у парах, називаючи свої ім’я, коротко розказуючи один одному про свій найбільший/останній успіх. Потім учні в парах презентують одне одного всій групі.

Коротке обговорення:
Чи легко було виконувати це завдання?


Прийняття правил 


  • Цінувати час (говорити по черзі, коротко і нечасто, за темою заняття). 

  • Бути позитивними до себе та до інших (+) 

  • Говорити тільки від свого імені (Я). 

  • Правило добровільної активності. 

  • Правило конфіденційності. 


Вправа «Що таке конфлікт» 
Психолог. Перш ніж розглядати будь яку проблему, необхідно дати її ідентифікацію, тобто визначення. Отже, давайте разом спробуємо визначити, як ми розуміємо конфлікт, що вкладаємо в це слово. Слова «конфлікт» і «насильство» означають для вас те саме чи це різні поняття? Чому виникають конфлікти та які наслідки вони мають?
Запропонуйте учням пригадати прислів’я та вислови про те, як поводитися в конфліктних ситуаціях (Наприклад: «Око за око – зуб за зуб», «Як гукнеться, так і відгукнеться»). Обговоріть ці приклади. Хто із присутніх пробував вирішити конфлікти так, як пропонувало прислів’я?


Інформаційне повідомлення 
Конфлікт (від лат. conflictus — зіткнення) — зіткнення протилежних інтересів, поглядів, прагнень; серйозна розбіжність, гостра суперечка, що приводить до протистояння або боротьби.
Для виникнення конфлікту необхідний ряд чинників:


  • наявність проблеми (суперечності), 

  • наявність конфліктної ситуації, 

  • наявність учасників конфлікту, 

  • наявність інцидент. 


Конфліктна ситуація - це ситуація прихованого або явного протиборства сторін. 

Інцидент - це дія або сукупність дій учасників конфлікту, що провокують різке загострення суперечності і початок боротьби між сторонами конфлікту. 

Види конфліктів 

  • Етнічні 

  • Виробничі 

  • Сімейно-побутові 

  • Суспільно-політичні 
Конфлікти бувають різні, але потрібно пам'ятати, що конфлікти між людьми можуть бути конструктивними (направленими на розвиток відносин, здійснення спільної діяльності) і деструктивними (направленими на задоволення особистих амбіцій, самоствердження якоїсь людини за рахунок інших людей, наклеп, заздрість, ухилення від виконання обов'язків тощо). Слід уникати не тільки деструктивних, але й порожніх конфліктів, коли роздратування або нестриманість людини роблять його поведінку неприйнятною для інших людей.

Гра «Квадрат»
Запропонуйте учням індивідуально визначити, скільки квадратів є на цьому малюнку. Відповіді записуються.


































Обговорення.
Під час обговорення, головне, усвідомлення учнями неоднаковості бачення тієї самої події чи проблеми різними людьми.
Рольова гра «Розвязання конфліктів»
Коли людина перебуває в конфліктній ситуації, то для розв’язання проблеми їй потрібно визначити свій стиль поведінки. Фактично це стратегія розв’язання конфлікту
Учні повинні правильно інтерпретувати категорії «конкуренція», «поступливість», «компроміс», «ухиляння», «співробітництво»


Міні-лекція.
Психолог подає основні методи розв’язання конфліктів (за Томасом-Кільменом):


1. Суперництво (конкуренція)
Під час суперництва людина ставить власні цілі вище інтересів інших людей і взаємин з ними. Поведінка тоді стає агресивною, нетерпимою, негнучкою. У такій ситуації людина прагне здійснювати контроль над іншими, підвищувати вимогливість не до себе, а до інших, виявляє схильність до критиканства. Такий стиль поведінки, звичайно, не призводить ні до чого доброго, оскільки він не є творчим. Він обмежує можливості виходу з конфлікту, ще більше поглиблює його. Люди стають ще розлюченішими і роздратованішими, що призводить до нових конфліктів, до конфронтації. Суперництво може мати і має місце у спорті, бізнесі, політиці, а не у стосунках між людьми.


2. Співробітництво (співпраця)
Сприяє встановленню рівно дії власних інтересів та інтересу до реалізації дій партнера. Це пошук такого варіанта поведінки при якому враховуються інтереси обох сторін. Воно сприяє подальшому зближенню людей, взаємній турботі, пробуджує приховані ресурси, розвиває почуття товариськості. Цей спосіб поведінки доречний при встановленні довготривалих взаємин, наприклад, співробітництва між людьми, які живуть в одній сім’ї, на роботі, з однокласниками, з друзями тощо. Така поведінка хоч і потребує значних затрат часу, але дає добрі результати. Вона сприяє розвитку добрих взаємин, домовленості, діловитості, допомагає попередити образливість, розірвати ланцюг неприємних стосунків.


3. Компроміс.
Компромісний спосіб призводить до задоволення власних домагань і прагнень партнера. В таких випадках повністю їхні інтереси не задовольняються, а це викликає напруження, невдоволення, що з часом може призвести до нових конфліктів. Компроміс доцільно використовувати, коли вирішується не зовсім важлива справа, коли немає часу.


4. Відхід (ухиляння)
Ухиляння характерне для тих випадків, коли учасники конфліктів відмовляються від власних інтересів, і від підтримки позитивних стосунків з протилежною стороною. Напруга від цього не знижується. З’являється незадоволення, що призводить до нових проблем.


5. Поступки(пристосування).
Поступки – це стиль поведінки в конфлікті, при якому учасник конфлікту відмовляється від своїх інтересів заради інтересів іншої людини, підтримки з нею добрих взаємин. Інколи такий спосіб поведінки допомагає утримувати оптимальні взаємини з іншими людьми. Така поведінка у конфліктних ситуаціях доцільна у стосунках з близькими людьми, коли потрібна допомога слабким і хворим. Люди, схильні до такого стилю вирішення конфлікту, повинні враховувати, що поступливість не завжди впливає позитивно на оточуючих.
Для виконання вправи учнів поділено на групи (об’єдуються за певним кольором папірців).
Потрібно придумати або згадати якусь конфлікту ситуацію і розіграти її з використання отриманих знань. Головне щоб всі учні в групі були задіяні в грі.
Обговорення.
Чи всім вдалося триматися в рамках запланованої ролі?
Які труднощі виникали під час відігрівання своєї ролі?
Чи був ефективним ваш метод розв’язання конфлікту?
Чого вас навчила ця вправа?
Після закінчення рольової гри потрібно провести деролізацію. У жодному разі не можна залишати тих, хто грав, у їхніх ролях. Бо ярлики цих ролей можуть залишитися надовго. Для цього потрібно проговорити з кожним учнем їх відчуття під час ролі, запропонувати скинути уявну маску. Наприклад, обійти навколо стільця і таким чином знову стати самим собою.

Психолог. 

Існують правила поведінки, виконання яких допомагає не провокувати конфлікти: 
• Не прагніть домінувати за будь-яку ціну. Будьте принциповими, але не жорстокими. Пам'ятайте, що прямолінійність добре, але не завжди.
• Критикуйте, але не критиканствуйте.
• У всьому треба знати міру. Сказати правду теж треба уміти! Будьте незалежні, але не самовпевнені. Не перетворюйте наполегливість на настирливість.
• Будьте справедливі та терпимі до людей. Не переоцінюйте свої здібності та можливості, не зменшуйте здібності і можливості інших.
• Не проявляйте ініціативу там, де її не потребують.
• Реалізуйте себе в творчості, а не в конфліктах.
• Проявляйте витримку, оволодійте уміннями саморегуляції. Пошана до людей, знання правил ведення суперечки, дискусії, правил спілкування допомагають запобігати непотрібним конфліктам.
Крім наведених вище є ще і спеціальні правила попередження конфліктів: 
• не розмовляйте відразу з напруженою, збудженою людиною;
• перш ніж сказати про неприємне, постарайтеся створити доброзичливу атмосферу, відзначте заслуги людини, його вдалі вчинки;
• постарайтеся подивитися на проблему очима опонента, «встати на його місце»;
• не приховуйте доброго відношення до людей, не скупіться на похвалу товаришам;
• вмійте примусити себе мовчати, коли вас зачіпають в дрібній сварці, будьте вище за дріб'язкові суперечки;
• те, що справжні чоловіки вирішують суперечки бійкою – міф, тільки сильна і впевнена в собі людина здатна вийти із конфлікту без сутички.

Гра – ритуал на закінчення «Карусель»
Відсунути стільці й звільнити місце для гри.
Учні стають у ряд одне за одним, кладучи руки на плечі один одному. Далі ряд потрібно замкнути, створивши коло. Всі маленькими кроками рухаються праворуч, допоки хтось не скаже «Стоп!». Ця людина має висловити свої враження від заняття та присутніх; проговорити те, що схвилювало; висловити свої побажання.
Потім учні маленькими кроками йдуть в протилежний бік, поки хтось знову не скаже «Стоп!» і не висловить своє судження.
Таким чином «карусель» рухається то вправо, то вліво, поки не висловляться всі присутні.
Підсумки
Людські відносини настільки багатогранні, що часто одна і та ж людина може в один і той же день виступати в ролі скандаліста та нахаби, пригнічуючи індивідуальність та гідність іншого, і сам стати жертвою. Важливо усвідомлювати і аналізувати свої вчинки при спілкуванні з іншими, щоб вчасно зупинити конфліктну людину або зупинитися самому.


КРОСВОРД НА ТЕМУ «КОНФЛІКТ» 


  1. Зіткнення протилежних інтересів, поглядів у спілкуванні …………це конфлікт (8б.) 

  2. Сукупність дій учасників конфлікту що провокують загострення суперечності…………….це інцидент (8б.) 

  3. Часткове задоволення прагнень і домагань х сторін конфлікту……..це компроміс (9б.) 

  4. Готовність людини брати до уваги і поважати думки, погляди іншої людини, що не сумісні з її власними……………………цетолерантність (13б.) 

  5. Процес самопізнання особистість власних переживань……….це рефлексія (9б.) 

  6. Виявлення і пошук спільної мети між людьми з різними поглядами……….це консенсус (9б.) 

  7. Здатність керувати своїми емоціями та поведінкою……це саморегуляція (13б.) 

  8. Спільнота людей, об’єднаних у ній за якимись ознаками………….. це група (5б.) 


Як слухати батьків!
1.             Батьки - найрідніші люди. Вони люблять тебе й хочуть, аби ти виріс здоровим, розумним, вихованим і щасливим.
2.             Ти повинен теж їх цінувати й поважати.
3.             Спочатку навчися слухати поради батьків. Адже мама й татко вчать ввічливості, самостійності, організованості. Вони є прикладом у всьому.
4.             Якщо до тебе звертаються, то повернися до рідних обличчям. Це означатиме, що ти готовий їх вислухати.
5.             Дивися просто у вічі. Такий погляд говорить про твою уважність, розуміння того, про що розповідають.
6.             Якщо батьки щось запитують, бажано, щоб твої відповіді були чіткими, доречними й переконливими.
7.             Після кожної висловленої думки краще хвилинку помовчати – це продемонструє твою розсудливість, означатиме, що ти обдумуєш батьківські слова.
8.             У своїй відповіді корисно повторити зміст поставленого запитання, щоб указати, чи правильно ти все зрозумів.
9.             Ні в якому разі не поспішай бігти у своїх справах, якщо батьки не закінчили остаточно розмову з тобою.
10.         не забудь подякувати за поради. Обійняти матусю чи потиснути руку татусеві, висловлюючи щиру вдячність за мудрі настанови.
11.         Якщо ти навчишся слухати рідних, то зможеш використовувати цей досвід і у спілкуванні з друзями та знайомими.



Як стати самостійним!

1.                Слово “самостійність” дуже цікаве. Якщо його поділити на дві частинки, то отримаємо: «сам», «стій».
2.                І справді, коли ти вперше став на ніжки, розпочалося твоє самостійне життя.
3.                Потім ти почав проявляти самостійність, говорячи матусі: «Я сам». Хотів сам їсти, одягатися, взувати черевики, складати пірамідку чи кубики.
4.                Шлях до повної самостійності досить нелегкий. Потрібно зробити багато помилок, аби «прийти» до неї.
5.                Виконуючи щось, будь упевненим у собі – в тебе все обов`язково вийде. Особливо зверни увагу на наполегливість, яка допоможе тобі швидше стати на доріжку самостійності.
6.                Починай будь-яку справу за власним бажанням. Коли чогось дуже хочеться, то воно неодмінно вийде.
7.                А якщо і не так, то не хвилюйся. Попроси підтримки у дорослих, які з радістю тобі допоможуть.
8.                Бажаний результат отримаєш тільки за умови доброзичливих взаємин зі старшими. Для цього поясним рідним, чим цікавий твій задум.
9.                Не забувай за собою прибирати – це дуже важливо, та щей указує на те, що ти став зовсім самостійним.


Чи варто бути ввічливим!

1.                 Як тільки ти навчився володіти руками, батьки показали перший рух, що означав: «До побачення».
2.                 Та й ти сам не дозволив їм довго чекати на свою люб’язність – почав зустрічати їх ласкавою усмішкою.
3.                 А невдовзі тато й неня допомогли вивчити всі «чарівні слова».
4.                 Підростаючи, ти став помічати, що не всі діти й навіть дорослі ввічливі. Та ж чи варто й тобі таким бути?
5.                 У вихованої людини багато друзів,бо ввічливість сприяє легкому спілкуванню.
6.                 До ввічливої людини завжди звертаються по порядку, бо вона вміє вислухати і прийти на допомогу.
7.                 Таку людину радісно вітають у будь-якому домі, на будь-якому святі, бо вона правильно поводиться, грамотно й осмислено висловлює думки.
8.                 По неї говорять тільки приємні, добрі та справедливі слова.
9.                 Впевнена, що мої друзі – всі ввічливі та виховані хлопчики й дівчатка.
10.            І якщо так трапляється, що ти забув на хвилинку про ввічливість, не хвилюйся. Попроси пробачення за помилку ніколи не пізно, повір мені.



Як доброта допомагає у спілкуванні з друзями!

1.           Життя сьогодні переповнене досить неприємними подіями. Ти вмикаєш телевізор, а там бійки, вбивства, зло. Навіть улюблені мультфільми («Том і Джері», «Черепашки Ніньзя») демонструють стосунки, які добрими аж ніяк назвати не можна.
2.           Тому я вирішила нагати про добро, яке в усі часи допомагало людям.
3.           До доброї і чуйної людини завжди приязно ставляться оточуючі.
4.           Вона намагається висловлювати свої думки максимально правдиво.
5.           У скрутні хвилини щиро поділиться всім, чим тільки зможе. Ц допомога завжди своєчасна і безкорислива.
6.            Кожному приємно, коли до нього проявляють увагу, ставляться тактовно.
7.           До того ж вона співчуває не тільки друзям і рідним, а й незнайомим.
8.           Якщо добра людина зустрічає жорстокість, то намагається вберегти від цього оточуючих.
9.           До недоліків у навколишньому житті чи поведінці друзів ставиться критично, але без принижень та образ.
10.      Все це вдається лише тому, хто вимогливий до себе, хто доброзичливий до інших, хто любить життя.


Про самоповагу!

1.           Для тебе, мабуть, це зовсім нове слово. Тому спочатку я поясню, що воно означає.
2.           Самоповага – це шанобливе ставлення до себе. Нерідко ти робиш таким чином: виконавши певну справу (намалювавши малюнок або самостійно застеливши ліжко), розумієш, що не все вийшло добре, не так, як хотілося, та все ж у голос, для мами чи татка, промовляєш: «Подивись, як чудово!»
3.           Для того, щоб шанобливо ставитись до себе, раджу насамперед з повагою поводитися з усіма, хто живе поруч: говорити правду і діяти чесно та справедливо, по совісті.
4.           Ти краще поважатимеш себе, якщо навчишся цінувати в собі риси та якості, що вважатимеш корисними та потрібними в інших.
5.           Тому варто бути уважним до успіхів свого друга, виявляти радість: це може бути і потискування руки, і  плескання по плечу, і аплодисменти. Ще обов`язково не забудь сказати6 «Я за тебе радий!», «Ти молодець!», «Чудово!».
6.           Можеш зробити спеціальну «скриньку самоподяки», куди час від часу вкладатимеш записки про свої успіхів Але тільки про найважливіші! Для цього потрібно навчитися дивитися на себе ніби збоку.
7.           Для початку спробуй написати собі «ланцюжок» приємних слів («Я добрий, сміливий, розумний. . .»). Це допоможе тобі пізнати й зрозуміти, чи ставишся ти до себе шанобливо.
Як позбутися поганого настрою!

1.           У кожного з нас коли-небудь буває поганий настрій (сум, гнів, образа, дратівливість).
2.           Як діяти? Що робити, коли він завітає до тебе в гості?
3.           Можу запропонувати ось що:
a.   Вивільни негативну енергію в безпечній формі (потупоти ніжками, пострибати, пограй у футбол, відбий ритм каблучками, тобто порухайся);
b.  Пригорни до себе улюблену м`яку іграшку й розкажи їй про свої негаразди *»Мені сумно. Я ображена, тому що. . .»);
c.    Спробуй розібратися і з`ясувати причину поганого настрою.
4.           Але ні в якому разі не стримуй свої негативні переживання. Рано чи пізно вони все одно «вибухнуть» і заподіють багато шкоди тобі й оточуючим.
5.           Якщо ж удасться поміркувати, коли в тебе поганий настрій, то це допоможе уникнути багато прикрих наслідків. («Як почувала б себе подружка, коли я відмовилася з нею пограти, що б зробила вона на моєму місці?»).
6.           Спробуй прогнати поганий настрій словами: «Наступного разу все неодмінно вийде!».





Що і як читати!
1.           Гадаю, ти любиш читати, як і я.
2.           Книжка – розумний і вірний товариш – вдосконалює мислення, розвиває уявлення та пам`ять. Одначе спілкування з виданнями – це «замок із секретом».
3.           Ти зможеш його відімкнути тільки в тих випадках, коли обрана книжка:
a.     Відповідає настрою, захопленням, написана на цікаву тему;
b.    Пізнавальна, повчальна;
c.      Викликає бажання поміркувати, порівняти, проаналізувати, помітити характерні особливості: хто? Який? Чому?
d.    Викладена зрозумілою мовою, відповідно до твого віку, щоб ти якомога менше ставив запитання рідним;
e.      Доглянута, стоїть на полиці, має закладку і, якщо треба, підклеєна.
4.     Ти зміг відімкнути замок? Молодець!
5.     І ще кілька маленьких таємниць:
a.     Читай тільки сидячи, щоб зберегти зір;
b.    Не поєднуй читання з жуванням їжі;
c.      Якщо сподобався вірш – вивчи;
d.    Перекажи прочитану казку чи оповідання друзям або рідним;
e.      Запропонуй цікаву книгу, яку ти прочитав, своєму товаришу,          однокласнику.
6.           Видання, хоч і не вміє говорити, проте буде твоїм порадником у будь-яких ситуаціях, навіть коли виростеш.
Про «погані» слова!
1.           Іноді ти чуєш слова, які використовують у мовлені дорослі люди, і не розумієш, що воно означають.
2.            Ти помічаєш, що в різних випадках чоловіки та жінки говорять різні «дивні» слова і по-різному їх вимовлять, по-різному на них реагують.
3.           Звичайно, хочеться відчувати себе дорослим, тому ти починаєш використовувати їх при спілкуванні друзями і часто  виглядаєш диваком.
4.           Тут чуєш від мами чи татка, від вихователя чи вчителя: «Не говори цього слова, воно погане!» «Чому?» - думаєш ти , адже дорослі так часто його повторюють, значить і мені можна!
5.           Хочеш знати мою думку? Тоді послухай. Ніколи не вживай таких слів, яких не розумієш, бо вони можуть образити друга (навіть залишити взагалі без товаришів), викликати недовіру до тебе та накоїти ще багато лиха.
6.           Наша мова така чудова, мелодійна та емоційна. Тож доклади зусиль, аби вивчити її досконало і знати, якими словами доречно користуватися в тій чи іншій ситуації, а якими ні.
7.           А «погані» вислови нехай залишаються самотніми і втечуть від тебе так далеко, щоб ніхто й ніколи їх не почув.





Як потоваришувати ся з часом!

1.           Ти переживав миті, коли не вистачило кількох хвилин або годин на закінчення розпочатої важливої справи, на власний прихід на зустріч або в гості, на придбання подарунка другові. . .
2.            Потоваришуй із часом, аби він був помічником, а не твоїм постійним ворогом.
3.           Спершу точно визнач мету, бо інакше не знатимеш, до чого точно прагнути.
4.           Ти краще робиш те, що хочеться. Такі справи виконуєш найперше. Раджу перетворити всі завдання з «потрібно» в «хочеться», а для цього придумай  якесь зацікавлення після своєчасного виконування (погуляти, поспілкуватися з другом, почитати, подивитися фільм. . .).
5.           Зберігай час, записуючи необхідну інформацію в записничок. Не перевантажуй пам`ять, якщо це не потрібно.
6.           Перш ніж щось розпочати, ти приводиш до ладу стіл, ремонтуєш олівці, які потрапляють у руки, дивишся у вікно, а час «утікає». Якщо ти знаєш, що потрібно виконати, відразу берися до роботи.
7.           Розпочинай день на 15-20 хвилин раніше звичайного, щоб усе встигти.
8.           Перед сном подумки запитай у себе, що виконав сьогодні, чого навчитися та що потрібно зробити завтра.
9.           Пам`ятай: ніхто, окрім тебе самого, не допоможе тобі потоваришувати з часом. Головне – бажання! Удачі!
Як відсвяткувати день народження!

1.                 Це найулюбленіше свято кожної людини на землі.
2.                 Ти чекаєш на день народження цілий рік і хочеш, аби він був цікавим, захоплюючим, неймовірно радісним і надовго запам`ятався.
3.                 Спершу потрібно запросити найкращих друзів (звичайно попередньо запитавши дозволу у батьків) і повідомити їх про точний час і день святкування.
4.                 Потім обов`язково вигадай цікаві конкурси, веселі ігри та змагання. Підготуй кілька сюрпризів. Не забудь невеличкі призи, які ти можеш зробити власноруч (зліпи з пластиліну, виріж із кольорового паперу чи намалюй).
5.                 Звичайно допоможи батькам урочисто прибрати кімнату, де відбуватиметься свято: розвісь повітряні кульки, серпантин, прикріпи плакати («Вітаємо з днем народження!»), фотографії. . .
6.                 Привітно зустрічай гостей, які прийшли, пам`ятай: не подарунок дорогий, а увага. Тому обов`язково подякуй усім, хто тебе привітає.
7.                 Приділи кожному час, усміхнися, скажи приємне, лагідне слово. Тоді всі товариші довго пам`ятатимуть твій День народження.
8.                 Стомився?! Відпочинь, подякуй батькам за свято та чекай на нове.




Повільність як перевага!

1.           Сьогодні ти живеш у світі, де швидкість – це спосіб життя: від швидкісних машин до кафе швидкого харчування.
2.            Ти високо цінуєш товариша, який може висловлювати блискавичну ідею, першим підняти руку для відповіді чи першим закінчити складну контрольну роботу.
3.           Щоразу ти замислюєшся, ставлячи перед собою запитання: «Чи означає, що повільна людина ні до чого не здатна?».
4.           Я хочу допомогти тобі відповісти на це запитання, яке хвилює багатьох.
5.           Давно відомо, що різні діти навчаються з різними швидкостями. Деякі вміють читати змалку – у віці трьох-чотирьох років, тоді, як інші йдуть до школи, значи лише букви. Ти знову задумався?
6.           Не хвилюйся мине 2-3 роки, й умінням швидко читати ці  хлопчики та дівчатка будуть володіти у однаковій мірі. Це ж і стосується інших видів діяльності.
7.           В багатьох культурах ( Ближнього Сходу, Західної Європи) повільність вважають перевагою. Наприклад, ділові люди днями й ночами сидять, думаючи над ухваленням важливого рішення, а на людину яка діє швидко, дивляться з неповагою.
8.           Повільна людина має можливість проникнутися справою, яку виконує, обміркувати різні варіанти розв`язання, порівняти недоліки та переваги.
9.           Вона завжди розсудлива і, майже ніколи, не робить помилок, які б заважали у подальшому виконанні роботи.
10.      Хочу нагадати тобі відоме прислів`я: «Сім раз відмір, а раз відріж».




Про зняття напруженості!

1.           Ти звик, і це природно, реагувати на не зрозумілі події тривогою, напруженістю і навіть подеколи страхом.
2.           Батьки прийшли з роботи роздратовані, стурбовані; ти посварився  з другом або подругою; на тебе накричали або звинуватили в тому, в чому ти не винен. Все це і є незрозумілі події.
3.           А ось почуття напруженості в кожного виникає з різною силою. Я можу назвати декілька стежин, які ведуть з цього стану. Тільки ти повинен прислухатися до себе, самостійно знайти ту єдину, яка зможе допомогти.
1 стежина. Зупини думки і не думай ні про що. Це важко, але спробуй!
2 стежина. Заплющ очі. Уяви себе в місці, де ти почуваєшся спокійно, щасливо й розслаблено. Подумки проведи там деякий час, займаючись тією справою, яка тобі по душі. Коли відчуєш, що готовий повернутися назад, то розплющ очі, проте ще хвилинку посидь або полежи, перш ніж вставати.
3 стежина. Ввімкни та послухай спокійну музику чи записи звуків природи.
4 стежина. Повільно прогуляйся (в парку, у дворі, берегом озера).
5 стежина. Займайся спортом або пограй у свою улюблену гру.
4.           Ти можеш і піти своєю невідомою стежиною, яка б сприяла зняттю напруженості, адже ти краще знаєш себе.
5.           Не забудь, що тільки у спокійному стані ти зможеш «знайти» правду чи вирішити конфлікт. Усе буде добре.

Про дружбу мистецтва та емоцій!
1.           Дружба мистецтва та емоцій відома з давніх-давен, коли первісні люди залишали на стінах печер різні малюнки (зображення історичних подій, дивовижних тварин і т. д.), якими передавали своє ставлення до різних випадків.
2.           Виразити свої емоції (позитивні й негативні) ти можеш за допомогою різних жанрів мистецтва6 музики будь-якої акторської діяльності чи простих рухів.
3.           Вони спрямовують емоції і допомагають знизити рівень напруженість.
4.           Якщо будеш малювати червоними і чорними фарбами, гучно бити в барабан, високо стрибати під музику, то зможеш звільнитися від гніву та страху.
5.           Не хвилюйся, це способи, які не тільки «відчиняють двері» для надлишку емоцій, але й дають можливість «відкрити серце» новим знанням, незвіданим почуттям, творчим видам енергії.
6.           ввічливо попросити батьків придбати тобі фарби, глину, прості музичні інструменти (для ритмічного самовираження) чи ляльок для акторської діяльності.
7.           Звичайно, слідкуй за тим, аби твої дії не заважали рідним і сусідам. Намагайся займатися цим у своїй кімнаті або ж коли ти вдома один.
8.           Раджу реалізувати свої бурхливі емоції В спокійній, безпечній формі.
9.           Бажаю успіхів і розуміння.


Про внутрішній годинник!
1.           Для тебе час протікає зовсім  по-іншому, ніж для  знайомих тобі дорослих
2.           У твоєму житті день – це вічність, сповнена різними цікавими й не дуже справами і не розділена на години.
3.           Кажуть, що всі малюки живуть у Стандартному Дитячому Часі.
4.           В психології з`явилася нова мало вивчена галузь – галузь часової психології, яка слідкує за процесами засинання та прокидання людського організму.
5.           Тепер будеш знати, що якщо ти активний і кмітливий уранці, то ти – «жайворонок». А якщо тобі потрібно кілька годин, і найбільшу активність ти проявляєш після обіду чи ввечері, ти – «сова».
6.           В кожного з нас є дев`яностохвилинний цикл уваги. Протягом дня вони мандрують між полюсами активності та відпочинку. Ти це зможеш помітити сам.
7.           Поспостерігати за власними часовими циклами й визнач найвищі та найнижчі точки своєї уваги за цілий день.
8.           Маючи карту свого внутрішнього годинника, ти зможеш правильно розподілити час для виконання справ (на доручення, домашні завдання, хатню роботу ) і прогулянок та різноманітних ігор.
9.           Якщо, звичайно, ти повністю захоплений справою, то потрібно її завершити Якісне виконання принесе такий результат, яким можна буде пишатися.
Як навчитися говорити «Ні»!
1.           Знаю, що в житті трапляються випадки, коли потрібно сказати «ні», але не вистачає сил і рішучості відмовити.
2.           Що робити? Як бути? Як учинити?
3.           Це складні запитання. Щоб наважитися на такий важливий крок, потрібно бути впевненим у своїй відмові.
4.           Візьми спочатку аркуш паперу й поділи його навпіл. З одного боку напиши всі причини відмові, а з другого  - Причини, які зупиняють тебе сказати «ні».
5.           Якщо ти вирішив, що варто відмовити, то впевнено скажи «ні» та прочитай, через які причини («Я не можу, тому що . . .» або «Я тобі відмовляю, бо . . .»).
6.           Запропонуй товаришу іншу допомогу, щоб переконати його, що «ні» не означає відмову від нього особисто.
7.           Говорити «ні» потрібно спокійно, врівноважено, без хвилювань. Цим ти продемонструєш виваженість свого рішення, обґрунтованість власної думки.
8.           Але часто відмовляти дуже небезпечно – можна залишитись одному, бо товариші припинять звертатися до тебе не тільки по допомогу, але і взагалі.
9.           «Приміряй» своє «ні» спочатку на себе, поживи з ним, усвідом його, а вже потім користуйся як відмовою.


Як зберегти спогади!
1.          Чи завжди ти пам`ятаєш те, що з тобою відбувається чи відбувалося колись, зовсім недавно?
2.          Психологи, мабуть, дивні люди, бо стверджують, що дев`яносто зі ста відсотків спогадів свого дитинства майже ніхто не пам`ятає.
3.          Дитинство – це чудова пора. Це веселий сміх, різні ігри, жартівливі витівки, безмежна радість пізнання. Як зберегти ті дорогоцінні спогади?
4.          Попроси у батьків подарувати альбом для малювання. В ньому замальовуй цікаві  події свого життя.
5.          Якщо ти вмієш написати, то занотовуй у зошит враження, переживання, відгуки; записуй цікаві вислови друзів, свої вірші, роздуми.
6.          Звичайно, в тебе багато фотографій. Можна на них поставити дату, а у фотоальбомі під нею зробити невеликий але змістовний запис (Відзначаю у бабусі Різдво» чи «Мандруємо родиною»).
7.          А якщо у батьків є відеокамера, то тобі пощастило. Попроси їх робити невеличкі відеозаписи  - це найкращий спосіб зберегти спогади.
8.          І тоді ти зможеш через роки зазирати в Країну свого дитинства.
Про свободу!
1.           Свобода – це не означає, що ти робиш те, що заманеться, а означає, що любиш те, що робиш.
2.           Є свобода вибору. Ти самостійно вибираєш собі заняття, визначаєш, чим корисним позайматися тієї чи іншої хвилини.
3.           Свобода часу. Коли регулюєш, організовуєш дії, знаходиш місце у своєму режимі дня для заняття відповідною справою.
4.           Свобода повторюваності дій. Якщо подобається заняття, ти можеш виконувати його безліч разів (перечитувати книжку, переглядати кінофільм, перестеляти ліжко. . .). Головне, щоб було приємно!
5.           Свобода руху. Виконуючи будь-яку роботу, ти рухаєшся. Чим більше будеш виконувати рухів, тим краще будеш розвиватися.
6.           Свобода мови. Висловлюй свої думки вільно. Зрозуміло, не ображаючи ними друзів, знайомих чи батьків. Слідкуй за тим , що говориш.
7.           Свобода помилки. Кожна людина може помилятися. Кажуть, що не робить помилок тільки той, хто взагалі нічого не робить, тобто байдикує. Зробивши помилку, ти повинен серйозно подумати і знайти шляхи, як її виправити.
8.           Звичайно треба вчитися користуватися свободою. Пропоную кілька кроків щодо цього:
1 крок. Будь уважним до людей та речей.
2 крок. Умій зачекати – розвивай силу волі. Не завжди те, що хочеться, можна робити відразу.
3 крок. Вироби почуття власної гідності. Будь-яка справа може бути зроблена, тільки потрібно правильно організувати її виконання.
4 крок. Розвивай почуття відповідальності за свої вчинки. Почавши справу -  доведи її до кінця.
9.   Запам`ятай! Твоя свобода не повинна нікому заважати чи завдавати шкоди.
Про задатки!

1.          В основі розвитку особистості лежать задатки.
2.          ЗАДАТКИ – це особливості мозку, нервової системи аналізаторів (очей, вух, шкіри. . .), які розрізняють людей між собою.
3.          Жодна людина, маючи надзвичайні задатки, не може стати видатним художником, математиком, поетом, якщо не буде багато і наполегливо трудитися.
4.          За наявності певних задатків і за сприятливих умов життя в тебе можуть сформуватися дуже рано та розвиватися досить швидко музичні, художні, літературні, математичні здібності.
5.          Цікаво! Видатний італійський композитор Вольфганг Амадей Моцарт почав писати перші музичні п`єси в 4 роки; художник Карл Павлович Брюллов у 9 років уже вступив у Академію мистецтв; Олександр Сергійович Пушкін написав свої перші вірші, коли йому виповнилось 8 років.




Про види здібностей!
1.          Вчені розрізняють навчальні, творчі, розумові та спеціальні здібності.
2.          Навчальні здібності необхідні для засвоєння різних способів виконання діяльності.
3.          Творчі пов`язані з утворенням нового, оригінального, находження нових способів виконання будь-якої діяльності.
4.          Загальні розумові здібності – це ті, які потрібні для виконання багатьох видів діяльності. Наприклад, розумова активність, систематичне мислення, зосередженість уваги.
5.          Спеціальні здібності необхідні людині для успішного виконання якої-небудь однієї діяльності –  музичної, художньої математичної, літературної тощо.


Про умови розвитку здібностей!
1.          Виконуй завжди цікаве і посильне для свого розвитку (розфарбовуй, вирізай, грайся, конструюй, вишивай).
2.          Будь яка діяльність повинна викликати тільки хороші емоції – радість, задоволення, насолоду. Запам`ятай це!
3.          Відвідуй різні цікаві заходи – конкурси, змагання, олімпіади. Бери в них активну участь.
4.          Твоя діяльність, по можливості, повинна бути творчою. Подумай, фантазуй, комбінуй! У тебе все вийде!

Як відстоювати свою думку!
1.          Ти вже опинявся, напевно, у таких ситуаціях, коли думка друзів впливала на твій вибір, вчинки, діяльність.
2.          Але ж не завжди думка колективу чи групи товаришів співпадає з твоєю. Як бути?
3.          Можливо, тобі допоможуть мудрі поради вчених моєї планети:
·       Обдумай пропозиції інших людей і з`ясуй для себе їхню доцільність (корисність);
·       Зваж усі «за» і «проти»;
·       Якщо ж у тебе інша думка, тоді потрібно вміти правильно її сформулювати, пояснити друзям перевагу;
·       Спробуй зацікавити товаришів,не ображаючи їх;
·       Ні в якому разі не підвищуй голос і не нав`язуй свого міркування іншим;
·       Якщо тобі не вдалося вплинути на товаришів, то варто подумати про рішення, яке б задовольнило усіх;
4.          Якщо ти правильно навчишся відстоювати свою точку зору, в тебе з`явиться ще більше друзів, які знатимуть, що ти допоможеш зробити їм правильний вибір, а не діяти – «за компанію».
Як стати авторитетом!
1.          Чи знайома тобі фраза: «Користуйся авторитетом серед однокласників, друзів?».
2.          Авторитет – це особа, що користується повагою, ухвалює рішення в колективі під час будь-якої спільної діяльності.
3.          Мешканці моєї планети його здобувають, поступово, без хвилювання виконуючи такі кроки:
КРОК 1.  Цікавляться справами колективу і беруть у них активну участь разом з іншими.
КРОК 2. Проявляють ініціативу, а також роблять усе можливе, щоб втілити власні ідеї в життя колективу. Адже це так цікаво!
КРОК 3. Не зв`язують свої думки і враховують погляди всіх під час спільної діяльності.
КРОК 4. Ставляться до друзів з належною повагою, виявляють чуйність, доброту справедливість, щиро співпереживають.
КРОК 5.  Ніколи –  запам`ятай! – не принижують гідності іншого.
4.          Якщо ти здобув собі авторитет серед друзів чи однокласників – бережи його і ні в якому не « задирай свого носика»!

Як потоваришувати в новому колективі!
1.          У твоєму житті може статися так, що ти попадеш у новий колектив. Як у ньому знайти собі друзів? Як поводитися? Як зробити, щоб тебе помітили?
2.          Спробую тобі допомогти. Ось так роблять у мене на планеті:
·       Спочатку намагаються з усіма познайомитися;
·       Запам`ятати імена нових товаришів – це дуже важливо;
·       Цікавляться, чим живе колектив, як проводить дозвілля;
·       Намагаються проявити себе у справах колективу і показують своє щире задоволення від перебування у ньому;
·       Ближче знайомляться з тими хлопчиками і дівчатками, інтереси і нахили яких близькі;
·       Пропонують організувати цікаву гру чи справу, залучаючи до неї якомога більше учасників;
·       І ні в якому разі не хвилюються, якщо відразу не помічають. Для цього потрібен певний час, адже і ти для колективу новий, і колектив тебе поступово вивчає.


Як не заздрити!

1.          Заздрість – це негативний стан, що викликає руйнівні для особистості почуття, вчинки.
2.          Якщо ти комусь заздриш , це означає, що ти сприймаєш чиюсь удачу чи успіхи як образливу несправедливість, як небезпеки своєму благополуччю.
3.          Заздрість може викликати поганий настрій, переживання.
4.          Тому краще намагайся не заздрити , а радіти успіхам товариша.
5.          В житті ти можеш зустріти і «білу» заздрість, яка не є руйнівною, а навпаки, служить потужним стимулом для власних творчих починань, досягнень.
6.          Вислови радість словами, напиши листівку, зроби приємний сюрприз. Робити це треба щиро.
7.          Іншим разом хтось все це зробить для тебе, повір мені.





Як позбутися комплексу неповноцінності!
1.     Світ, у якому ти живеш, постійно змінюється. Люди, з якими зустрічаєшся і спілкуєшся, різні. Робота, яку виконуєш, поступово ускладнюється.
2.           тому в тебе може з`явитися думка, що ти не такий, як інші, що ти неповноцінний.
3.           Але насправді це зовсім не так. Спробуй, друже, подивитися на себе з іншого боку.
4.           якщо ти « зустрівся з неповноцінністю», то визнач, будь ласка, де, коли, з ким і в якому випадку ти відчуваєш себе неприємно, в чому це виявляється.
5.           Тільки так ти зможеш зрозуміти, що з тобою все гаразд. У тебе є щось краще виражене, а щось гірше. Можливо збагатившись досвідом, знаннями, ти втратиш комплекс неповноцінності. Ти переконаєшся, що маєш симпатичного носика, а не такого негарного, як колись вважав, і хоча не вмієш малювати, та найшвидше за всіх розв`язуєш ребуси й кросворди. Таких існує безліч.
6.           Комплекс неповноцінності  - це підказка для тебе, поштовх до постійного розвитку, само впевнення, самовдосконалення.
7.           І ще, в кожного свій комплекс неповноцінності: в тебе – стосовно однієї проблеми, у твого друга – стосовно іншої.
8.           Зрозумій найголовніше: ти не можеш бути таким, як усі.
9.           Пишайся собою! Цінуй себе! Збагачуй свій досвід!


Що в житті допоможе найбільше!
1.          Мешканці моєї планети мають все, що бажають, причому незалежно від того, чи знають вони, що це таке, чи ні.
2.          А ти здогадуєшся про що я? Так-так, про щастя, духовний спокій, радість, внутрішню задоволеність – про психічне здоров`я кожного з них.
3.          Що ж вони для цього роблять? Я із задоволенням тобі розповім.
·       Добре та щиро ставляться до себе й до оточуючих;
·       Не зменшують і не перебільшують своїх можливостей;
·       Можуть бачити, усвідомлювати свої недоліки і працювати над тим, щоб їх позбутися;
·       Вважають, що можуть правильно поводитися в усіх ситуаціях, що виникають, а якщо з`являється проблема, то намагаються її спокійно вирішити;
·       Не бояться взяти на себе відповідальність і можуть самостійно ухвалювати рішення;
·       Їм подобається докладати зусиль до того, що вони роблять.
4.          я впевнена, що моя невеличка розповідь допоможе тобі знайти гармонію у своєму житті.
Що робити з жадібністю!

1.          Ти придивився до себе уважно, можливо, і знайдеш невеличку краплинку прихованої жадібності.
2.          Тільки тоді зможеш скористатися правилами мешканців моєї планети, які вчать, що ж із нею робити для того, щоб подолати.
ПРАВИЛО 1. Якомога краще, ретельніше приховуй свою жадібність, щоб вона не втекла від тебе до іншої людини.
ПРАВИЛО 2. Жадібність розвиває дратівливість, напруженість, боязливість. Стережися цього!
ПРАВИЛО  3. Якщо ти зустрівся хоча б раз у житті з цією негативною рисою, втікай якомога швидше.
ПРАВИЛО 4. Не жадібність, а щедрість знаходить друзів!
ПРАВИЛО 5. Доклади зусиль, аби проявити свою щедрість тоді, коли це майже не можливо.
3.          Я сподіваюсь, що ці нескладні правила допоможуть тобі, твоїм друзям і друзям твоїх друзів якнайшвидше позбутися жадібності.



Як ставитися до інших!

1.          Давай з`ясуємо, хто такі інші? Це друзі, батьки, знайомі, вихователі, вчителі, однокласники, тобто всі оточуючі.
2.          Мені хочеться поділитися з тобою, як ставляться до всіх цих людей на моїй далекій планеті:
·       Враховують їхні інтереси, якими б  захоплення не були;
·       Люблять людей і довіряють їм;
·       Не принижують оточуючих і не дозволяють їм робити цього;
·       Вважають себе частинкою інших;
·       Розвивають почуття відповідальності за людей;
·       А найголовніше – почуваються добре поруч з оточуючими.
3.          Подумай і виріши, що з цього можна запозичити собі.
4.          Пригадай вислів, який ти чув не один раз: «Стався до людей так, як би ти хотів, щоб вони ставилися до тебе!». Намагайся постійно ним користуватися у повсякденному житті.
5.          якщо все це в тобі є, то друзів ти маєш багато. Я впевнена!

Як проявляти радість!
1.          Я розумію, що кожна людина проявляє почуття задоволення по-своєму і згідно зі ситуацією, по-різному.
2.          В мене на планеті способи виявлення радості різні:
3.          Пропоную деякі з них:
·       Приємність висловлюють такими словами: «Який я радий за тебе!», «Як мені приємно!», «Я задоволений!», «Я в захваті!». . .
·       Радість завжди знаходить відображення на обличчі завдяки міміці: брови піднімаються вгору, очі стають більшими, з`являється щира усмішка.
·       Руки теж не можуть «всидіти» на місці. Вони доторкуються до грудей, розводяться в різні боки, протягуються вперед.
·       Почуття задоволення може зробити подарунок (квітка, цукерок, іграшка, книжка).
·       Коли мешканцям моєї планети радісно, вони можуть розпочати танець, завести пісню і, навіть, просто покричати.
4.          Найголовніше, що, проявляючи приємність, ти сприймаєш все довкола по - іншому, і людей, і рослин, і предмети.
Як знайти взаєморозуміння або «спільну мову»!
1.          У житті бувають випадки, коли, розмовляючи з кимось, ти не можеш «вставити слова», бо співрозмовник безупинно говорить.
2.          як не потрапити в таку ситуацію? У нас на планеті всі виконують такі необхідні умови для встановлення взаєморозуміння:
УМОВА 1. якщо ти ставиш питання, зачекай, доки твій співрозмовник дасть на нього відповідь.
УМОВА 2. не забудь поцікавитися його думкою, висловивши свою.
УМОВА 3. якщо ти не згоден  - доведи. Вислухай точку зору співрозмовника. Спробуй зрозуміти її.
УМОВА 4. під час бесіди роби паузи.
УМОВА 5. частіше дивися в обличчя співрозмовника, в його очі.
УМОВА 6. Використовуй у бесіді такі фрази: «Як ти вважаєш?», «Мені цікавою буде твоя думка. . .», «Ти не погоджуєшся зі мною? Чому?».
3.          Я обіцяю, що, виконуючи ці умови, в тебе неодмінно буде «море» співрозмовників. І, незважаючи на це «море», з усіма ти зможеш знайти «спільну мову».


Як поводитися з іграшками!
1.           Напевно, важко було б у всьому світі знайти хоча б одну людину, якій би не подобалися різноманітні іграшки.
2.           В кожного з вас їх багато – ляльки, ведмедики, м`ячики, кубики, Конструктори. . .
3.           Тільки-но виникає бажання, потреба чи приходять друзі й подруги, можна гратися, доки зовсім не втомитеся.
4.           Дітки моєї планети також забавляються і ніколи не забувають про те, що:
·        Після веселощів іграшки повинні завжди потрапляти на своє місце. Як правило, малюки складають їх самостійно (хіба можна довірити важливу справу дорослим, які нічого в цьому не розуміють?);
·        Всі речі для забав потрібно берегти (не псувати, не ламати, не рвати);
·        Вони повинні бути чисті, охайні;
5.           Буває, що, граючись на вулиці, в тебе незнайома дівчинка чи хлопчик із сусіднього будинку просять машинку або ляльку. Як бути в цій ситуації? Адже це твоє! Так от, дітки моєї планети завжди діляться.
6.           А після прогулянки не забувають все принести додому, Добре почистити й покласти на місце.
7.           Звичайно, і батькам буде приємно купувати тобі нові іграшки. Адже вони бачитимуть, що ти тримаєш подарунки у порядку й доглядаєш як треба.


Чи варто говорити неправду!
1.          У житті кожного траплялось так, що потрібно було обманювати чи дещо прикрашати істинні події: щоб виправдати себе, щоб не створити проблем рідним, щоб отримати подарунок. . . А чи говорять неправду мешканці інших планет?
2.          Мої рідні та друзі вважають, що бути не щирим – це значить не поважати співбесідника.
3.          Неправда породжує страх. Людина починає боятися всього і всіх, навіть власної тіні.
4.          А знаєш чому? Тому що в природі є такий простий закон: «Брехня завжди буде розкрита».
5.          Навіть якщо жителі моєї планети і говорять неправду заради добра, здоров`я, то роблять це надзвичайно обережно, щоб нікому не нашкодити. А за деякий час обов`язково розповідають про те, що говорили не зовсім щиро, і пояснюють, чому змушені були це зробити.
6.          Пригадай  Піноккіо, в якого від неправди ріс ніс. Можливо, ці чари діють і в наш час. Уважно розглянь свого гарненького носика в дзеркало й потурбуйся про його майбутнє.
7.          Обманюючи або прикрашаючи події, ти викликаєш в оточуючих недовіру. Іншим разом вони теж не скажуть правду. Гадаю, тобі це буде не приємно.
8.          Отже, скористайся давнім народним висловом: «Краще гірка правда, ніж солодка брехня!».



Як стати привабливішим!
1.          Звичайно, ти хочеш подобатися усім. Мрієш про визнання однолітків – як хлопців так і дівчат.
2.          Мешканці моєї планети колись давно теж замислювались над тим, як бути привабливішими. І ось що вони робили:
·       Помірковано виконували різні фізичні вправи й обов`язково правильно харчувалися;
·       Завжди забезпечували собі належний відпочинок і сон;
·       Водночас не забували про гігієну і зовнішній вигляд;
·       Підбирали одяг, що підкреслював у зовнішності позитивне;
·       Розвивали свої духовні внутрішні риси, намагалися їх виявляти у повсякденному житті та у взаєминах з оточуючими;
·       Часто спілкувалися з людьми літнього віку, що поступово закріплювало впевненість у собі;
·       Безсумнівно, розвивали зрівноважене почуття гумору.
3.          Отже, якщо в тебе виникне бажання погостювати в мене на планеті, то ти повинен стати привабливим, скориставшись запропонованими порадами.

Як подолати нерішучість, відповідаючи на уроці!
1.          Раніше, коли вчителька викликала мене до дошки або ставила запитання, я щоразу хвилювалася, червоніла, не могла підібрати необхідні слова.
2.          Так, я ніяковіла. Якщо таке іноді трапляється з тобою, то послухай, що вигадали для подолання цієї вади на моїй планеті.
3.          Спочатку потрібно голосно читати різноманітні вірші чи переказувати прочитане вдома, біля дзеркала (бажано, щоб у кімнаті нікого не було)ю
4.          Потім у класі під час уроку, ти повинен собі уявити, що навколо немає жодної людини – так набагато легше відповідати.
5.          Переконай себе, що ніхто не знає відповіді на запитання, окрім тебе. І ти впевнений, що зробиш це найкраще.
6.           Став запитання вчителю, якщо тобі щось не зрозуміло. Так ти зможеш на деякий час уявно стати викладачем, а він – учнем.
7.          А найголовніше, не думай часто про те, що ти хвилюєшся. Постарайся забути або ж «загубити» це дивне зніяковіння.


Про подарунки!
1.          Тебе запросили на день народження. Постає питання: що подарувати?
2.          На моїй планеті завжди дарують квіти  тієї пори року, коли святкують, а взимку  - за бажанням. Букет повинен бути не великий, красиво оформлений. Все це ти зможеш зробити сам – тільки спробуй, доклади зусиль.
3.          У подарунок вибирають щось оригінальне, недороге, практичне.
4.          Якщо цю річ тобі хочеться мати самому, то це – найкращий гостинець.
5.          Найціннішим подарунком у нас на планеті вважається книжка на цікаву тему. Ти ж, звичайно, чим захоплюється твій друг, тому вибрати необхідне буде зовсім неважко.
6.          Щоб дарунок сподобався, потрібно бути спостережливим протягом року і підмічати те, що твій товариш бажає. Чого йому не вистачає. І  якщо ти в змозі , виконай бажання друга. Таким чином, на якусь мить ти станеш чарівником, а іменинник буде в захваті.
7.          Матусі, татку, бабусі, дідусеві можна подарувати річ, зроблену своїми руками: малюнок, аплікацію, вишивку. . . Головне – вкласти свою любов.
8.          І пам`ятай: «люди цінують не подарунок, а твою увагу!».




Про уяву!
1.          Ти вже знайомий із уявленнями пам`яті. Нагадаю, це ті образи, які колись тобою сприймалися, тобто ти їх раніше бачив, чув, смакував, доторкався.
2.          Часто буває, що під час читання казки, розповіді батьків чи бабусі, ти уявляєш образи тропічного лісу чи зорельоту. Що це?
3.          це те, чого раніше ти не бачив, не чув або те, Що ще не створено або з`явиться у далекому майбутньому. Саме такі образи називають уявою.
4.          Уява – це перетворені, перебудовані, «склеєні» минулі сприйняття. Наприклад, хатка на курячих ніжках  - це об`єднані образи будинку і курячих ніжок; русалонька – красива дівчинка і хвостик рибки.
5.          Автори самі придумують казкових героїв завдяки уяві. Тому й ти  можеш пофантазував і створити своїх дивних персонажів.
6.           Пограй із друзями чи рідними у таку гру: візьміть картинки з різними зображеннями (ведмедик, будинок, автомобіль, зайчик), поріжте їх на частинки (окремо вушка, дах, колеса) і спробуйте об`єднати. Потім виберіть найцікавіший образ і нагородіть переможця палкими оплесками.
Як розвивається уява!
1.          Уява, друже, починає розвиватися в тебе з 3 років, коли вже накопичився невеликий життєвий досвід. Проявляється вона найкраще у грі з друзями, особливо, коли кожен виконує певну роль.
2.          дуже яскраві й живі образи уяви з`являються тоді, коли виповнюється 5-6 років. Ось тут ти можеш нафантазувати все, що завгодно. Найчастіше ти з друзями любиш придумувати незвичайні історії.
3.          Пізніше, коли ти йдеш до школи, уява розвивається дуже швидко. Образи створені нею, стають оригінальнішими і змістовнішими. Чому? Тому що у школі ти дізнаєшся багато нового, читаєш книжки, знайомишся з цікавими людьми, відвідуєш екскурсії.
4.          Потренуй свою уяву:
·       Склади розповідь за картинкою;
·       Намалюй ілюстрацію;
·       Подумки помандруй по географічній карті;
·       Придумай дивовижні слова;
·       Склади казку.

Про емоції та почуття!
1.           Коли сприймаєш предмети чи явища навколишнього світу, вони завжди викликають у тебе або радість, або сміх, або смуток.
2.           Задоволення, радість, страх, гнів, любов – Все це форми переживання, і називають їх емоціями або почуттями.
3.           Емоції виникають швидко й передають твої переживання на даний момент.
4.           Цікаво, що емоції є і у тварин. Пригадай, як песик, коли бачить свого хазяїна, як він махає своїм хвостом, як підводиться на задні лапки.
5.           Почуття властиві тільки людині. Наприклад, почуття прекрасного, дружби, впевненості, задоволення.
6.           Твої емоції проявляються в рухах обличчя, тіла. Спробуй порадіти! На обличчі з`явиться усмішка, очі виблискують, брови підіймаються в гору, руки та ноги не знаходять спокою. А тепер – розгнівайся! Брови нахмурюються, обличчя червоніє, рухи різкі, голос погрозливий.
7.            Твоє ставлення може бути позитивним, негативним або байдужим. Байдуже ставлення не пов`язане з емоціями. Позитивне ставлення – радість, щастя, задоволення, веселість. Негативне ставлення  - смуток, горе страх, ненависть, гнів.
8.           Емоції допомагають людини долати труднощі в навчанні, в роботі у творчості.

Про темперамент!
1.          Дуже давно вчені, спостерігаючи за особливостями поведінки людей, звернули увагу  на відмінності між ними.
2.          Та ти, мабуть, і сам помітив, що одні діти виконують задану роботу повільно, спокійно розсудливо, а інші – швидко нетерпляче, проявляють ініціативу, хочуть реалізувати якість свого задуму.
3.          Саме ці індивідуальні особливості (властиві тільки конкретній людині) були названі темпераментом. Від латинського слова «темпераментум» - співвідношення. Що ж це означає?
4.          В основі темпераменту лежать особливості діяльності нервової системи. Тобі важко це зрозуміти, але не хвилюйся . Всьому свій час.
5.          Тепер ти повинен  дізнатися, що енергій на людина,неврівноважена людина – це холерик, жвава – сангвінік, замкнена, схвильована до переживань – меланхолік, спокійна, повільна – флегматик.
6.          На жаль, «чистого» темпераменту ти не зможеш зустріти ні в кого. Кожна людина може поєднувати в собі риси двох, трьох чи навіть чотирьох темпераментів. Всі вони проявляються в різноманітних життєвих ситуаціях.
Ознайомся з характеристиками й визнач до якого типу ти належиш!
1.           Ти – сангвінік, якщо поводиш себе жваво, всім цікавишся, веселий життєрадісний, швидко забуваєш образи, легко переживаєш невдачі. Тобі не важко знайти друзів, установити з ними контакт. Ти швидко запам`ятовуєш нове, переключаєшся з одного виду діяльності в інший, але якщо тобі не цікаво, то не виконуватимеш це.
2.           Ти – флегматик, якщо виявляєш себе спокійно, впевнено, робиш усе по порядку. Ти не любиш змін. Запам`ятовуєш, мислиш повільно, але не довго. З друзями повидиш себе рівно. Настрій спокійний, не любиш сваритися. Тебе дуже важко вивести  з рівноваги.
3.           Ти – холерик, якщо дієш у всьому швидко. Занадто збудливий, неврівноважений. Берешся до будь-якої справи, проявляєш ініціативу, але не доводиш розпочату діяльність до кінця. Не любиш одноманітність. Тобі подобаються різні пригоди, ризики. Друзів багато, але часто виникають непорозуміння з ним через твою нестриманість.
4.           Ти – меланхолік, якщо поводиш себе мрійливо. Легко ображаєшся й довго плачеш, переживаєш. Більш за все тобі подобається фантазувати, ніж гратися з друзями. Ти дуже вразливий. Завдяки підвищеній емоційності можеш досягти успіхів у музиці, поезії, мистецтві.

Про риси характеру!
1.          Риси характеру – це маленька складова частинка твого характеру. Вона властива лише тобі.
2.          Всі риси поділяють на дві великі групи. Прочитай і скажи, які з них тобі притаманні найбільше.
3.          ПЕРША: ті, котрі виражають твоє ставлення до інших людей, до праці, до самого себе. Познайомся, ось вони: чуйність, егоїзм, чесність, справедливість, замкненість, лінь, ініціативність, скромність, самоповага.
4.          ДРУГА група – це вольові риси характеру: рішучість, самостійність, наполегливість, витримка, сміливість, дисциплінованість.
Про чуйність!
1.          Чуйність – це бережливе й уважне ставлення до оточуючих тебе людей, їхніх почуттів.
2.          Хочеш бути чуйним? Тоді спробуй скористатися кількома моїми порадами:
·       Говори про все прямо, відкрито, чесно, щиро;
·       Будь уважним до друзів, батьків, знайомих, піклуйся про них;
·       Постійно будь готовий допомогти друзям, батькам;
·       Навчися відчувати, яка саме допомога їм потрібна;
·       Якщо ти чомусь помилився, доклади всіх зусиль, зоб виправити недоліки чи негативні риси.
Про чесність!
1.    Усі свої обіцянки виконуй сумлінно і вчасно.
2.    Будь правдивим до себе та інших людей.
3.    Ніколи не обманюй, не хитруй, відповідай за свої вчинки.
4.    Якщо дав слово, то обов`язково дотримуй його.
5.    Пам`ятай: «Краще гірка правда, чим солодка брехня!».

Про скромність!
1.          Скромність – це простота і природність у спілкуванні з людьми, в поведінці, одязі, манерах.
2.          Раджу тобі ніколи не перебільшувати своїх досягнень, якостей.
3.          Скромна людина не вихваляється і переконана, що всі оточуючі наділені перевагами в більшій мірі, ніж вона сама.
4.          Приємно, погодься, коли твій добрий вчинок хвалять інші, а не ти сам.
Про працелюбність!
1.    Працелюбність – це бажання трудитися в будь-який час.
2.    Якщо ти працелюбний, то отримуєш від виконаної справи задоволення, радість.
3.    Пам`ятай! Тільки та праця приносить бажану радість, яка викликає почуття втоми.
4.    Ніколи не варто братися за ту роботу, яка не під силу. Бо ти не зможеш її виконати і будеш собою не задоволений.
5.    Виконуючи будь-яку роботу, будь охайним, економним і сумлінним. Тоді все вийде!
Про витримку!
1.          Витримка –це здатність постійно контролювати свою поведінку.
2.          Розвиваючи в собі це чудове уміння, вчись утримуватись від не потрібних, небажаних чи шкідливих дій.
3.          Будь завжди розсудливим, навіть у складних ситуаціях.
4.          Пам`ятай: треба бути терплячим у більшості випадків!
5.          Якщо потрібно, то витримана людина може стійко переносити голод, спрагу, біль, потребу у відпочинку та багато іншого.

Про рішучість!
1.          Рішучість – це здатність своєчасно ухвалювати обґрунтоване рішення і без затримки його виконувати.
2.          Потрібно якомога краще проаналізувати ситуацію, З усіх боків правильно зважити і оцінити її, зібрати додаткову інформацію, а вже потім вирішувати.
3.          Необхідна ознака рішучості – це енергійний перехід до виконання.
4.          Якщо обставини раптово змінюються, то рішучість допомагає швидко зупинити виконання ухваленого рішення.
5.          Варто розвивати віру в себе, у свої сили і можливості.
6.          Якщо в тебе щось не вдалося, то обов`язково потрібно проаналізувати невдачу, знайти причину і не повторювати помилок надалі.

Про наполегливість!
1.          Наполегливість – це здатність доводити до кінця ухвалене рішення, досягати поставленої мети, переборюючи перешкоди, що зустрічаються.
2.           Ніколи не слід занепадати духом (тобто втрачати надію).
3.          Потрібно постійно шукати нові способи, шляхи досягнення своєї мети, йти власною дорогою.
4.          Навіть у складній  і нудній роботі виявляти наполегливість.
5.          Не будь упертим! Уперта людина усвідомлюючи, що не права, продовжує відстоювати свої погляди, а наполеглива – все обміркує, знайде інший варіант і вже досягне свого.
Про здібності!
1.    Тебе вважатимуть здібним, якщо ти:
-   швидко й успішно оволодієш якою-небудь діяльністю (вишиванням, конструюванням, малюванням);
-   у порівнянні з іншими однолітками легко набуватимеш певні вміння і навички.
2.          Здібності відрізняють одну від іншої: розвитком психічних процесів, роботою аналізаторів, швидкістю реакцій.
3.          Здібності завжди проявляються і розвиваються в діяльності. Наприклад, не можна говорити про здібності до музики, якщо ти ніколи не займався елементарними формами музичної діяльності (спів, гра на інструменті).
4.          Здібності тісно пов`язанні зі знаннями та вміннями. Вони розвиваються, коли ти постійно чомусь навчаєшся.
Чому слід дотримуватися обіцянок!

1.          Дивна річ: пообіцяти легко, а ось виконати чомусь буває дуже важко.
2.          Ти даєш слово батькам бути слухняним, добре вчитися, поводитися, не бешкетувати; друзям – провести з ними свій вільний час, переглянути улюблений фільм. Але не завжди те виконуєш. Чому?
3.          Звичайно, причини бувають різні: одні тебе виправдовують, а інші – ні.
4.          В мене на планеті ситуація така ж  сама. Але ми всі вирішили дотримуватися своїх слів, або ж не обіцяти даремно.
5.          Перед тим як давати слово добре подумай, чи зможеш ти його дотриматися.
6.          Якщо виконаєш обіцяне, то це підкреслить твою надійність, силу волі, впевненість і наполегливість.
7.          Постійно дотримуючись своїх слів, ти переконаєшся у власних силах, зможеш зрозуміти, як ставляться до тебе товариші, чи справді відчувають потребу в стосунках з тобою. . .
8.          Обіцянки та їхнє виконання допоможуть тобі визначити своє внутрішнє «я», сформувати особистість.
9.          Усе це приведе до того, що друзі, рідні та знайомі тобі довірятимуть. Адже вони бачитимуть у твоїй особі правдиву, чесну та щиру людину.



Чи потрібно просити вибачення!
1.          Не дуже розумні люди говорять: «Що зроблено, те зроблено».
2.          Можливо, ти також не любиш визнавати власних помилок, боячись приниження з боку оточуючих людей.
3.          Іноді пояснюєш це тим, що проблема лежить в іншій особі,  а не в тобі.
4.          Ти навіть збираєшся просити пробачення, але все відкладаєш на невизначений термін, вважаючи, що про справу давно вже забулося.
5.          Якось я поцікавилася на своїй планеті, чи необхідні вибачення.
6.          Всі мешканці заповнили мене, що дуже необхідні, адже це обов`язок перед собою і оточуючими:
·       Якщо ти образив чиїсь почуття – обов`язково  вибачайся, бо образи приглушують повагу до тебе;
·       Якщо вчинив не добре – вибачайся, бо інакше тобі не довірятимуть;
·       Якщо сказав не правду – вибачайся, бо тебе будуть вважати не чесним;
·       Якщо знехтував кимсь – вибачайся, бо іншим разом знехтують тобою.
7.          Якщо зробиш своєю звичкою просити вибачення, коли необхідно, то побачиш, що люди почнуть прихильно ставитися до тебе, а ти продемонструєш свою зрілість і мудрість.
8.          Кожне бажання навчить тебе бути чуйним до почуттів інших людей.


Про силу музики!
1.          Я дуже люблю слухати музику. А ти? Гадаю, що також не байдужий до неї.
2.          Музика буває різною, вона впливає на розум і серце як позитивно, так і негативно.
3.          Деякі стилі цього мистецтва сприяють розумовому та емоційному розвитку особистості. Музика допомагає швидко позбутися поганого настрою, невпевненості.
4.          У нас на планеті навіть ті, хто заїкаються (тобто мають вади у мові), деколи здатні проспівати речення, які не можуть сказати без мимовільного повторення окремих звуків.
5.          Певні стилі музики можуть зробити тебе відлюдним і непокірним, навіть агресивним. Сподіваюся, ти обережно слухаєш такі ритми чи міцно затуляєш вушка долонями.
6.          За допомогою цього мистецтва можна помандрувати туди, куди летять мрії. Музика стимулює розвиток уяви, фантазії.
7.          Вона звільняє від негативних переживань, бо ритм і гармонія мають здатність проникати глибоко в душу людини.
8.          Ти можеш отримати ще більше насолоди, якщо сам гратимеш на якомусь музичному інструменті чи співатимеш у колі друзів.
9.          Звичайно ж, потрібно бути поміркованим, розсудливим і дуже розбірливим у всіх видах діяльності. Це стосується і музичного стилю, і кількості часу, який ти присвячуєш слуханню музики чи грі на інструменті.


Для чого нам учителі!
1.          Чи пригадуєш ти шкільного вчителя, який справив на тебе найсильніше враження?
2.          Хороший викладач уселяє довіру й перетворює навчання на захоплююче заняття.
3.          Уважний, дбайливий і відданий учням, він зворушить твоє серце і розум, викличе бажання вчитися, пізнавати себе і навколишній світ, творити нове.
4.          Звичайно, не всі педагоги виявляють такі риси. Але тобі слід пам`ятати, що і вони стикаються в житті з багатьма проблемами, які обмежують їхні дії.
5.          У мене на планеті вважають, що професія вчителя пов`язана з доланням багатьох труднощів: переповнені класи, багато паперової роботи, неслухняні учні. . .
6.          Незважаючи на це, щодня ти зустрічаєш у класі привітну усмішку викладача, його лагідні очі, відкрите щире серце.
7.          Вчитель – це людина, яка зможе допомогти тобі розвинути пам`ять, щоб добре засвоювати матеріал та бачити нове у відомому.
8.          Допоможе у розв`язані будь-яких проблем із друзями-однолітками чи батьками.
9.          Педагог навчить тебе мислити, аналізувати та досліджувати.
10.     Він зробить усе, щоб підказати тобі, яку життєву стежку обрати в майбутньому.
11.     Ніколи не забувай своїх учителів! Шануй і щиро люби їх!


Як ухвалювати мудрі рішення!
1.          Ти часто в житті зустрічаєшся з ситуацією, коли потрібно щось вирішити і не помилитись у виборі правильних дій.
2.          Поцікавимося в найстарших мешканців моєї планети, як саме ухвалювати мудрі рішення.
3.          Коли ти маєш щось вирішити, слід ретельно дослідити всі принципи, шляхи конкретної справи. Таке «дослідження» допоможе переконатися в тому, що важливе, що другорядне.
4.          Коли ти потребуєш поради, звертайся до тих, хто має певний досвід, добре знає життя.
5.          Проте не слід звертатися по допомогу до багатьох різних людей, аж поки зрештою не знайдеш того, хто скаже саме те, що ти бажаєш почути.
6.          Деякі рішення визрівають дуже швидко. Для інших рішень знадобиться більше часу.
7.          Тому будь завжди уважним, не поспішай, добре все обміркуй.
8.          Отже, будь рішучим, наполегливим, розумно використовуй свободу вибору, ухвалюй рішення і розумом, і серцем.


Що робити коли ти вдома сам!

1.          Тобі радісно чи сумно, коли залишаєшся на деякий час у дома без когось іще? Давай про це поговоримо.
2.          Коли я була маленькою, то страшенно любила залишатися на самоті. Скільки всього цікавого можна зробити, дізнатися багато нового, відчути себе по-справжньому дорослою.
3.          Надзвичайно цікавим заняттям є розглядання себе в дзеркалі, приміряючи матусині чи татові речі. Так ти дізнаєшся, скільки ще тобі залишилося рости, чи охайна у тебе зовнішність.
4.          Потім можна приготувати смачні бутерброди чи салат. Батьки, коли повернуться додому, будуть приємно вражені твоїм кулінарним хистом.
5.          Можна прибрати в кімнаті: позамітати, витерти пил, Помити підлогу, посуд. Хіба це обов`язок дорослого? Вияви відповідальність та ініціативу.
6.          Врешті дістати товсту велику енциклопедію та з поважним виглядом набиратися розуму, як це робить татко.
7.          Якщо ти втомився від усіх справ, то послухай музику, потанцюй поспівай, уявляючи себе виконавцем на сцені.
8.          Раптом пролунав дзвінок – повернулися батьки. Радісно їх зустрінь і не забудь сказати, що сумував без них.



Як угамувати свої бажання!
1.          Іноді буває досить важко визнати, чого тобі хочеться найбільше.
2.          Твої дії можуть дратувати батьків, старших братів і сестер. Вони сердяться, повчають тебе, і роблять так, як самі вважають за потрібне.
3.          Хлопчики і дівчатка на моїй планеті вміють вгамовувати свої бажання. Вони поступово вчаться керувати ними.
4.          Спочатку потрібно зробити глибокий вдих і затамувати подих – це примусить твої бажання вишикуватись у лінію. Першим обов`язково стане найбільше.
5.          Потім повільно відпусти повітря і водночас зосереджено подумай – чи саме цього тобі хочеться зараз найбільше.
6.          Обміркуй, чи є всі можливості для того, щоб задовольнити бажання, чи корисне воно для тебе, чи варто на нього витрачати час, зусилля або кошти. Тобто, уявно зваж всі «за» і «проти».
7.          Не думай, що це пусті слова. В мене на планеті всі діти навчилися керувати своїм «хочу», визначати головне і відкидати другорядне як надалі.
8.          Якщо з першого разу нічого не вийде, і ти все одно захочеш все відразу, не хвилюйся та почни  вгамування бажань з початку, адже в народі кажуть: «перший млинець завжди не вдається».
Як проявити радість і приховувати незадоволення!
1.          Розглянемо ситуацію. Тобі подарували іграшку, про яку ти давно мріяв. А в друга з`явилась забава краща, і тобі стало прикро.
2.          Звичайно, ти спочатку зрадієш, а потім, Можливо, будеш переживати незадоволення.
3.          А ти вмієш одночасно втримувати не задоволення і проявляти радість, як у мене на планеті? Я розповім тобі.
4.          В нас настільки радісно, що забувають про щось неприємне.
5.          Потрібно обов`язково усміхатися, подякувати, можна поплескати в долоні, обійняти та поцілувати того, хто зробив подарунок.
6.          У тебе з`явилася довгоочікувана річ – радій цьому!
7.          Спробуй знайти місце, на яке всі звертатимуть увагу, і постав подарунок туди. Що ж далі?
8.          Незадоволенню не залишиться місця у твоїй душі, й воно непомітно зникне. Ти швидко забудеш про прикрість, відчуєш радість і пишатимешся собою.
9.          Необхідно за будь-яких обставин підтримувати добрий настрій і хороше самопочуття. Незадоволення ж тільки пригнічує тебе, «їсть із середини».
10.     Тому подумай, що для тебе приємніше. На моїй планеті обрали – проявляти радість!


Про твоє «я»!

1.          Навколо тебе живе багато людей: рідні, близькі, знайомі і незнайомі. Ти, звичайно, взаємодієш із ними, вступаєш у стосунки.
2.          Постійне спілкування допомагає тобі пізнати своє «я».
3.          Час від часу ти порівнюєш себе з іншими, знаходиш спільне та відмінне, відкриваєш у людях і собі різноманітні властивості, розумієш свої чесноти і вади.
4.          Саме це дозволяє зрозуміти, чого від тебе чекають оточуючі та чи в змозі ти це зробити.
5.          Твоє «Я» складається з трьох тісно пов`язаних між собою «я»:
·       Фізичне «Я» - це твій організм, твоє тіло (від маківки голови до пальчиків на ногах).
·       Душевне «Я» - це твої почуття (радість, щастя, сум), думки, бажання.
·       Соціальне «Я» - це ти, як невелика частина всіх-всіх людей.
6.          І тільки тоді, коли всі «Я» живуть дружно, у згоді, ти почуваєш себе комфортно і впевнено.


Про власне ім`я!
1.          У кожної людини є ім`я. Існує безліч красивих імен.
2.          Коли ти народився, перед батьками постала нелегка задача – назвати тебе.
3.          Проте ти не відразу відгукнувся на наймення. Пройшло кілька місяців, доки ти почав усміхатися, переводити погляд, повертати голівку, коли тебе покликали.
4.          А зараз, певне, і не уявляєш себе поза іменем, воно стало частиною тебе.
5.          Воно відіграє важливу роль у становленні твоєї особистості, виступає особливим видом зіставлення з батьками, з нацією (українське Іван, англійське Джон).
6.          Є дитяче – Катруся і доросле – Катерина, а також багато похідних та інших імен – Кеті, зайчик, пташенятко. Якщо вони лагідні, ніжні, то ти так і ставишся до самого себе.
7.          Мені дуже подобається власне ім`я – Веселинка. Я шаную його. Тобі ж раджу любити та оберігати своє.
8.          А щоб до тебе зверталися лагідно і батьки, і друзі, ти їх також називай ніжно. Оточуючим це буде приємно.
Про прізвиська!
1.          Прізвиська живуть поряд з тобою, як і звичайне прізвище та ім.`я.
2.          Найчастіше «авторами» прізвиськ стають знайомі, однокласники, старші від тебе хлопчики та дівчатка.
3.          Прізвиська можуть змінюватись з часом, тому за життя їх може бути кілька. Вони можуть бути хорошими (Віточка-квіточка, Петренко-розуменко), і тобі приємно, коли їх використовують.
4.          На жаль, найчастіше прізвиська виражаються поганими словами. Вони можуть виявляти зневагу до тебе, недоброзичливість, а також містити натяки на твої вади чи вразливі місця, провокувати появу нервовості, злості.
5.          Головне  - зберігати спокій, рівновагу. Це покаже твоє байдуже ставлення до прізвиська, і за деякий час воно про тебе «забуде».
6.          А якщо ти теж любиш давати прізвиська іншим, то «приміряй» його спочатку на себе. Чи приємне воно? Чи хотів би щоб тебе так називали?
7.          Є хороший вислів: «Стався до людей так, як би ти хотів, щоб вони ставились до тебе». Поміркуй над цим!
Як стати самим собою!
1.           Ти розумієш, що кожного дня змінюєшся. І те, за що вчора отримував схвалення, сьогодні сприймається зовсім по-іншому.
2.           Настав час серйозно подумати над тим, як стати таким, яким ти бажаєш себе бачити, як позбавитися зайвого в собі.
3.           В мене на планеті дітки використовують.
Правила хорошої поведінки:
·        Все плануй заздалегідь.
·        Розумно та вчасно приготуй своє робоче місце і все необхідне для праці.
·        Попроси поради в старших за тебе, як краще виконати заплановане.
·        Будь охайним і ніколи не поспішай.
·        Якщо навіть і не виходить – не впадай у відчай. Знову розпочни все з початку.
·        Не засмучуйся від невдач. Будеш наполегливим – неодмінно всьому навчишся.
4.           А щоб краще зрозуміти себе, пропоную вправу, яку ти можеш виконувати кожного дня. Сядь зручніше, розслабся і заплющ очі. Послухай, що відбудеться навколо і всередині тебе. Уважно прислухайся до того, які саме відчуття в тобі саме живуть.
5.           Після вправи постарайся дати відповідь на такі прості прсті запитання;
·       Що ти зараз відчуваєш?
·       Чого хочеш?
·       Що ти відчув у собі нового?
·       З чим ти попрощався?
6.           Гадаю, що таким чином ти зможеш завжди себе розуміти і бути самим собою.

Як проявляти любов до батьків!
1.          Тато і мама - це твої батьки. Вони дали життя, роблять усе, щоб ти ріс щасливим і здоровим, не знав ніяких турбот.
2.          Батьки люблять завжди: і тоді, коли ти одержуєш гарну оцінку, і тоді, коли бешкетуєш. Навіть коли роблять зауваження!
3.          Тому й ти повинен навчитися проявляти любов до найрідніших людей.
4.          я розповім тобі дорогий читачу, як це роблять дітки на моїй далекі планеті:
·       Поводять себе так, аби батькам було приємно і радісно на душі.
·       Привітні до матусі й татка, обов`язково їм завжди щиро дякують за допомогу.
·       Ніколи не дають приводу для хвилювання. Якщо кудись йдуть, то обов`язково кажуть куди  і о котрій повернуться.
·       Не псують настрій батькам своїм капризуванням.
·       Допомагають в усьому, про що просять.
·       Лягаючи спати і прокидаючись вранці, не забувають обійняти і поцілувати неньку й татуся з усмішкою на устах.
5.          Батьки завжди тебе зрозуміють, тому, не вагаючись, розповідай про свої успіхи чи проблеми. Вони уважно вислухають, порадіють за тебе, а якщо буде потрібно, то допоможуть вирішити будь-яку складну проблему чи ситуацію.
6.          Не забувай дарувати усмішку батькам щодня і при цьому говорити: «Я вас дуже люблю! Ви – найкращі у світі!».

Про щоденник настроїв!
1.          У твоєму житті відбуваються різні події – зустрічі успіхи, невдачі. Ти реагуєш на них – Смієшся, плачеш, засмучуєшся чи радієш. Все це – настрій.
2.          За своїм внутрішнім станом ти можеш визначити, як пройшов день. Хороший настрій – вдалий день, поганий – щось не вийшло.
3.          В мене на планеті діти слідкують за своїм настроєм за допомогою щоденника. Спробуй і ти завести цього корисного помічника.
4.          Кожного разу записуй, який у тебе внутрішній стан. Якщо він протягом дня змінюється, то зроби кілька нотаток, наприклад:
·       Веселий, радісний настрій;
·       Трохи сумно, хочеться помовчати, побути самому, подумати про щось, поміркувати;
·       Сумно і нудно, навертаються сльози;
·       Веселий, є бажання стрибати від щастя.
5.          Щоденник допоможе тобі проаналізувати події, які викликають поганий настрій, аби наступного разу обминути прикрі невдачі.
6.          Та якщо ти все ж таки сумний, то я навчу, як можна швидко та просто підвищити настрій:
·       Усміхнися собі в дзеркало;
·       Спробуй розсміятися;
·       Пригадай щось хороше;
·       Зроби комусь добру справу.


Про пустощі!
1.          Щоразу, коли в тебе гарний настрій, виникає бажання запросити в гості пустощі, тобто вчинити щось веселе.
2.          Пустощі – це безцінна якість. Тільки потрібно думати, як ними керувати.
3.          Чи відомо тобі, любий читачу, що багатьох видатних учених-винахідників у дитинстві часто називали бешкетниками? Прте, незважаючи на це, вони стали великими творцями, бо вміло вчасно зупинилися.
4.          В мене є дуже багато друзів-пустунів. Усі вони дотепні та розумні діти.
5.          Якщо хочеться, то я поділюсь з тобою секретом, як серед усіх своїх друзів знайти найсправжнісінького пустуна.
·       Він застосовує свої здібності в неочікуваних умовах і обставинах.
·       Життєрадісний, допомагає мовчазним і малорухливим товаришам бути жвавими, прудкими, вміти боронитися від різних життєвих труднощів.
·       Пустун любить гумор, бачить у серйозному веселе. Він дарує сміх не лише самому собі, а й іншим, і робить це щиро.
·       Любить компанію, оскільки кожну витівку творить у товаристві тих, хто заслуговує бути учасником бешкетів.
6.          Гадаю, тепер ти готовий завітати на веселе свято пустунів.

Про «Гидке каченя»!
1.          Чи існують у твоїй маленькій голівці думки, що ти – «гидке каченя»?
2.          Якщо так, то спробую тобі допомогти правильно з ним розібратися.
3.          Ти, звичайно, читав казку Г. К. Андерсена «Гидке каченя» і знаєш, що кінець розповіді приємний. Але в даний час ти ніяк не хочеш із цим погодитися. «Це ж казка!» - гадаєш.
4.          Думаєш, що потрібно звернути увагу на ряд деяких важливих моментів.
5.          Перш за все, ретельно слідкуй за своєю зовнішністю. Охайний вигляд, чистий одяг і взуття – завжди привертають і увагу дітей, і дорослих.
6.          По-друге, проявляй себе як ерудована, обізнана, цікава людина. З тобою буде приємно спілкуватися.
7.          По-третє, використовуй жарти, частіше усміхайся – це допоможе тобі душею компанії, з тобою залюбки будуть проводити свій вільний час друзі.
8.          І четверте, дуже особисте, постарайся зрозуміти самого себе: відкинь ревнощі, заздрощі, егоїзм, а тепер подивися – ти інший, ти змінився, ти не «гидке каченя».
9.          Якщо ти зміниш про себе думку сам, то і всі, з ким ти живеш і товаришуєш, теж змінять її. Попрацюй над собою!



Як позбутися занепокоєння!
1.          У твоєму житті бувають неприємні хвилини, які викликають занепокоєння: батьків довго немає вдома, завтра контрольна робота, друг не телефонує. . .
2.          Як правило, такі ситуації відволікають від бажаних дій. Ти починаєш щось робити і не доводиш справу до кінця, надумуєш нісенітниці, відчуваєш невпевненість, а іноді плачеш.
3.          Найперше, що варто зробити – знайти заняття до душі , «розчинитися» в якійсь справі. Будь-яка робота – чудові ліки від неспокою.
4.          Не дозволяй собі «випасти з сідла». Не втрачай душевної рівноваги через дрібнички. Пам`ятай: «Життя дуже коротке, щоб бути маленькою людиною».
5.          Поклич на допомогу всім  теорію ймовірності та поміркуй, наскільки можливе те, що тебе непокоїть.
6.          Але якщо все так сталося, що змінити обставини не можеш і продовжуєш хвилюватися, то скажи собі: «Це так і не може бути інакше». Звикни до цієї думки.
7.          Спробуй вчасно зупинитися. Виріши, яку міру хвилювання можеш дозволити собі в даному випадку і не бери на себе більшого, аніж вимагає ситуація.
8.          А якщо непокоїшся про минуле, то це нагадує розпилювання тирси. Хіба можливо пиляти те, що вже давно розпилене?
9.          Найкраще, звичайно, щоб занепокоєння не турбувало тебе і життя буде врівноважене і спокійне. Успіхів!

Як навчитися швидко читати! 

1.           Здатністю швидко читати була наділена не одна видатна особистість. Наприклад, колишній президент США Джон Кеннеді, читав приблизно 1200слів на хвилину, тоді як швидкість читання звичайної людини – 200 слів.
2.           Тепер навчитися швидко читати може кожен.
3.           Якщо тобі це вдасться, то вдосконалиш інтелект, прискориш процес мислення.
4.           Дуже хочу поділитися з тобою основними мудрими секретами швидкісного читання.
5.           Використовуй тільки зір, не повторюючи про себе текст. Так зекономиш час.
6.           Спробуй сприймати слово не по буквах, а як окремий знак. Незважаючи на труднощі, не впадай у відчай і тренуйся кожного дня.
7.           Наступний крок іще складніший. Потрібно навчитися сприймати відразу вже не слово, а декілька слів чи фразу. Готовий?
8.           Тобі допоможе в цьому погляд (рух) очей. Рухайся не по рядках, а по середині сторінки зверху до низу. Потренуйся.
9.           Ні в якому разі не повертайся під час читання тексту до вже прочитаного уривку.
10.      Читай титри після кінофільму (стрічку з текстом, що рухається по екрані).
11.      Та, на жаль, у швидкісного читання є свої певні недоліки: ти  не можеш аналізувати та ставитися до прочитаного, пов`язувати зміст тексту з власним досвідом.
12.      Тому разом зі швидкісним читанням дуже корисно оволодіти і вмінням читати повільно.


Як навчитися читати повільно!

1.           Повільне читання корисне тим, що дозволяє творчо сприймати інформацію, дає можливість ародитися°новим ідеям.
2.           Прикладом повільного читання може слугувати  метод французького філософа Декарта. Прочитавши декілька сторінок і зрозумівши позицію автора, він відкладав книгу та самостійно «крокував до кінця». Після цього залишалося лише порівняти власні висновки з висновками автора. Спробуй і ти!
3.           Щоб оволодіти технікою повільного читання, спершу потрібно визначити практичну цінність нового матеріалу, встановити його зв`язки зі своїми, вже набутими, знаннями. Для цього можеш робити охайні помітки на полях тексту, щось підкреслювати або робити виписки. Звичайно, не псувати при цьому книжку. Користуйся простим олівцем!
4.           Тепер потрібно ущільнити прочитане. Спробуй викласти отриману інформацію своїми словами таким чином, аби не змінити змісту.
5.           Наступним кроком є творче переосмислення. Для цього можна виконати таке:
·  Перепланувати матеріали, як тобі буде зручно;
·  Зробити свої висновки з ідей автора;
·  Пояснити описані в тексті факти та події з власної точки зору.
6.           При цьому не можна забувати найголовніше – в результаті роботи повинні з`явитися нові, оригінальні ідеї, проекти.
7.           Тепер ти володієш технікою швидкого і повільного читання. Вітаю!
8.           Відкриваються великі можливості, що дозволяють не тільки добре орієнтуватися у світі інформації, але й вирішувати інші творчі задачі.
9.           Бажаю успіхів у тренуванні!



Як позбутися страхів!
1.          Страх – це неспокій, нерозуміння і неприємне почуття, що виникає через певну погрозу (справжню або надуману).
2.          Так чи інакше, але ти хоча б раз у житті перебував у стані тривоги перед темнотою, собакою, лікарем, незнайомою людиною, криком.
3.          У момент страху чи переляку ти стаєш безпомічним, не можеш нічого вдіяти.
4.          та іноді почуття остраху і побоювання приносить і користь: відлякують від небезпеки чи втримують на відстані від неї.
5.          Про свої тривоги не бійся розповідати мамі чи таткові, бабусі. Найрідніші люди вислухають і зрозуміють твої переживання.
6.          Спробуй у день зайти в приміщення, яке викликає страх у вечері. Уважно все розглянь і переконаєшся, що все гаразд і лякатись нічого.
7.          Ти боїшся сусідського собаку? Не підходь близько до нього або спостерігай за його прогулянкою на відстані. Ніхто не знає, як може повести себе тварина, її поведінку іноді важко передбачити навіть хазяїну.
8.          Тобі страшно, бо ти вдома сам? Можеш увімкнути радіо, телевізор, зателефонувати друзям, прибрати кімнату, Час швидко пройде за читанням нової книги.
9.          Раптово розболівся зуб, а ти боїшся йти до лікаря? Під час лікування заплющ очі та пригадай найщасливіший епізод із життя.
10.     І насамкінець. Намалюй образ свого страху на папері. Роздивися його, усміхнись і домалюй усмішку йому.
Про вплив кольорів на здоров`я!
1.          Кожен колір по-своєму важливий для людини. Дослідження вчених дозволяють використовувати гаму кольорів для лікування та попередження багатьох захворювань.
2.          Почнем з червоного кольору, який стимулює роботу мозку, заряджає енергією печінку та м`язи. Хоча при тривалій дії може викликати стомленість і посилене серцебиття.
3.          А ось жовтий і лимонний кольори активізують рухи, піднімають настрій, очищують шкіру та інші органи. Вони допомагають тим, хто погано бачить і носить окуляри. Якщо в тебе висока температура чи ти перевтомився, то перебувати в кімнаті з жовтими стінами не бажаю.
4.          Зелений  колір добре впливає на серце, нервову систему. Він заспокоює і понижує кров`яний тиск у капілярах (судинах). Коли ти втомлений, болить голова, знайди можливість подивитися декілька хвилин на зелену травичку, листя дерев і кущів або просто на шматок зеленої тканини чи паперу.
5.          Синій підвищує кров`яний тиск. Водночас цьому кольору властива протимікробна дія. Саме тому його використовують для очищення приміщень, лікування захворювань вух, горла носа. Тут потрібно бути обережним.
6.          Сподіваюся, що моя розповідь допоможе тобі у підборі шпалер до твоєї кімнати, та при знятті напруженості і втоми.
7.          Думаю, що відтепер твоє життя наповниться гамою кольорів і стане чудовою веселкою, що допоможе вирішувати будь-які дрібнички.
Як жити за законами краси і гармонії!
1.          Ще змалечку ти відчуваєш будь-які негаразди у своєму житті, в житті батьків чи друзів.
2.          Інколи «крутиш» невдоволено носиком, якщо тобі щось не до вподоби (одяг, їжа, книжка).
3.          А іноді трапляються такі ситуації, коли ти почуваєшся зовсім «не у своїй тарілці», тобто дискомфортно. Знаю, як тоді буває неприємно на душі.
4.          Тому хочу розповісти, як навчитися жити за законами краси та гармонії.
5.          Намагайся вести здоровий спосіб життя, бути веселим і бадьорим.
6.          У цьому допоможе вміння володіти собою та, як не дивно, почуття гумору.
7.          Відповідай за свої слова та вчинки, за дії молодших друзів та однолітків.
8.          Ніколи не поступайся совістю, а головне пам`ятай: «хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає».
9.          Впевнено володій ключами свого щастя. Наділяй оптимізмом друзів і рідних. Це також зробить їх щасливими.
10.     Не бійся труднощів!  Ти готовий до будь-яких життєвих випробувань!
11.     Саме так ти здійсниш усі свої заповітні мрії і долетиш до яскравої Зірки, яка зігріває своїм сяйвом життя, дарує радість тобі друзям та рідним!

Як «вписатися» в напружений розклад життя!
1.          У житті завжди бракує часу для всього, що потрібно зробити, не кажучи вже про те, що хотілося б найбільше.
2.          Як же з цим упоратися?
3.          На першому місці завжди повинні стояти твоя родина та навчання в школі.
4.          Та не забудь залишити час для себе особисто. Це дуже важливо.
5.          Склади список справ, які необхідно виконати. Визнач, що більш важливе. Розподіли його на такі колонки: «потребує негайного виконання», «вимагає швидкого виконання», «може зачекати», «можна взагалі не робити».
6.          Обміркуй, скільки часу потрібно, щоб виконати заплановане.
7.          Розроби систему (за допомогою папок, скріпок) для цікавих вирізок з газет та журналів. Це зекономить час, коли необхідно буде підготуватися до уроку, до проведення розваг чи свят.
8.          Залучай друзів до запланованого, не роби все сам. Так  ти зміцниш дружбу і сприятимеш розвиткові талантів і навичок товаришів.
9.          Вчися відмовляти, говорити «ні». Не дозволяй нікому тиснути на тебе.
10.     Багато часу забирають безглузді телефонні розмови. Говори по телефону стисло. Телефонуй тоді, коли друг напевне є дома

11.     Інколи зупиняйся. Озирайся на своє життя. Замислися: чи це те, що тобі потрібне? Можливо варто щось змінити?!

Немає коментарів:

Дописати коментар